Przepisy obowiązujące od 15 maja 2015 r.

Montaż, normy  i przepisy dotyczące przewożenia  dzieci w fotelikach samochodowych

Aktualnie obowiązujące przepisy prawne określające stosowanie fotelików samochodowych dla dzieci *

Nie muszą siedzieć w foteliku samochodowym dzieci  mające powyżej 135 cm wzrostu. Regulacja dotyczy tylnego siedzenia samochodu. Na przednim siedzeniu bez fotelika mogą jechać dzieci powyżej 150 cm.

Według najnowszych przepisów polskich i europejskich określających sposób przewożenia małych pasażerów, wszystkie niższe niż 135 cm wzrostu , podróżujące samochodem, muszą siedzieć w odpowiednim foteliku samochodowym . Takie siedzisko musi  być przytwierdzone do siedzenia pasami bezpieczeństwa lub mocowaniami isofix, bez względu na to czy  posiada swoje wewnętrzne pasy, czy nie.

Niedopuszczalna ze względów bezpieczeństwa jest sytuacja, gdy dziecko siedzi w foteliku, który nie jest przymocowany niczym do siedzenia samochodu lub jego nadwozia !

Małe dziecko w samochodzieDzieciom poniżej 3 lat wolno jeździć osobowym lub dostawczym tylko wówczas, gdy siedzą w odpowiednim siedzisku dziecięcym ( z wyjątkiem taksówek). Foteliki od 0 do 13 kg – dla najmniejszych maluszków – służą jako niezbędna ochrona dziecka, ale dodatkowo są ergonomicznym nosidełkiem, które można dodatkowo wpinać w stelaż wózka dziecięcego. Najbezpieczniejsze są foteliki 0-13 kg isofix  połączone z bazą isofix.

Fotelików  odwróconych tyłem do kierunku jazdy nigdy nie wolno używać na przednim siedzeniu  samochodu wyposażonego w aktywną poduszkę powietrzną.

Istnieje możliwość użycia fotelika  tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu samochodu, jedynie w przypadku dezaktywacji poduszki powietrznej (jeśli auto posiada taką możliwość).

Starsze dzieci fotelik samochodowy

Starsze dzieci w fotelikach samochodowych

Dzieci w wieku od 3 lat, mające poniżej 150 cm wzrostu i ważące poniżej 36 kg (tzn.  przeciętnie dzieci w wieku do ok. 11/12 lat) muszą używać odpowiedniego fotelika  lub podstawki podwyższającej podczas jazdy samochodem osobowym lub dostawczym.
Dzieci w wieku ponad 3 lat muszą podróżować na tylnym siedzeniu w samochodach nie wyposażonych w pasy bezpieczeństwa. (większość samochodów oferowanych na rynku posiada w standardzie, pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie). Nowe modele samochodów posiadają system isofix w nadwoziu samochodu, co umożliwia montaż fotelików z uchwytami isofix.

Kierowcy (rodzice) mają prawny obowiązek dopilnowania, aby pasażerowie w wieku poniżej 17 lat używali odpowiedniego siedziska samochodowego,  podstawki podwyższającej lub pasa bezpieczeństwa.

Wszystkie modele muszą być zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa  ECE R 44/04 . Na każdym kupowanym produkcie powinna znajdować się pomarańczowa naklejka, która oznacza, że  został on dopuszczony do obrotu.

Poszczególne elementy tej naklejki oznaczają :

normy fotelików samochodowych

ECE R 44/04

  1. Fotelik spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa.
  2. „Universal” oznacza, że  można go zainstalować we wszystkich typach samochodów. ale nie zawadzi sprawdzić,  czy dany model pasuje do Twojego auta.
  3. Potwierdzenie danej kategorii wagowej siedziska. Jeśli dodano literkę Y , to znak, że  posiada ono dodatkowy  system  5-punktowych wewnętrznych pasów, skrzyżowanych na brzuchu dziecka.
  4. Oznaczenie europejskiego atestu bezpieczeństwa
  5. Wskazuje kraj, w którym atest został wydany : 1=Niemcy, 2=Francja, 3=Włochy, 4=Holandia itd.
  6. Numer atestu fotelika.
  7. Numer unikatowy produktu

Ze względu na poziom bezpieczeństwa oferowany przez nowoczesne foteliki samochodowe, rekomendowane jest używanie ich do końca okresu jaki nakładają na nas przepisy prawne. Stosowanie podkładek podwyższających pomaga jedynie w ustaleniu odpowiedniej pozycji przechodzenia pasa (poniżej szyi dziecka) samochodowego (piersiowego) nie oferując nic w zamian. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo przesunięcia się podstawki w osi poziomej podczas wypadku lub innego zdarzenia drogowego.

Gdzie montować krzesełko samochodowe dla dziecka?

Według badań statystycznych przeprowadzonych przez służby zajmujące się bezpieczeństwem drogowym najlepszą lokalizacją montażu fotelika  jest tylna kanapa bezpośrednio za kierowcą bądź w centralnym punkcie (tylko w przypadku braku profilowanych siedzeń i dostępności 3 punktowego pasa bezpieczeństwa).

Często rodzice montują fotelik w miejscu za siedzeniem pasażera. Jest to także bezpieczna pozycja, która dodatkowo umożliwiają doglądanie dziecka, dzięki ułożeniu po skosie. Jest ona najczęściej stosowana przez kierowców właśnie ze względu na kontakt z pociechą.

Montażu na przednim siedzeniu pasażera powinniśmy dokonywać tylko w uzasadnionych przypadkach, mając na uwadze niebezpieczeństwo jakie stwarza wybuchająca poduszka powietrzna.

Zapewnienie dziecku ochrony przez zastosowanie odpowiedniego fotelika samochodowego może ograniczyć obrażenia o 90-95% w przypadku fotelików odwróconych tyłem do kierunku jazdy, a o 60% w przypadku fotelików odwróconych przodem*.

*podstawy prawne

USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602
do zmiany

 
art.45 ust.2 punkt 4, 5
2. Zabrania się :
4) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;

Translator

Promocja Mima
Promocja

Dino - Łódź, Piotrkowska 91
taniej do 10%

Recenzje i komentarze klientów


css.php