Jakie foteliki najlepsze?

Jakie foteliki samochodowe najlepsze ?

foteliki samochodowe

Foteliki Samochodowe

Foteliki samochodowe  stały się w dobie powszechnej motoryzacji  niezbędne w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku. Małe, delikatny maluszek jest szczególnie narażony w razie wystąpienia kolizji drogowej. Ochrona stworzona przez dobry fotelik może być czynnikiem decydującym o jego zdrowiu i życiu. Nie jest naszym celem straszenie kogokolwiek, ale rozsądek i przezorność są w tej kwestii kluczowe. Nie każdy  musi być przecież Kubicą, a dziecko jest naszym największym szczęściem.
Ważną kwestią jest też obowiązek prawny nałożony na kierowców, wiec warto poznać foteliki samochodowe przepisy.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną dziecka jest nasza roztropna i bezpieczna jazda – z odpowiednim „marginesem”  bezpieczeństwa i bez niepotrzebnej rywalizacji na drodze.

Foteliki samochodowe najwygodniej jest  podzielić wg 3 podstawowych kryteriów wagowych :   0-13 kg (od urodzenia do 10 miesięcy),  9-18 kg (od 9 miesięcy do 3 lat) i  15-36 kg (od 3,5 roku do około 12 lat). Uzupełnieniem oferty są siedziska uniwersalne łączące  dwie kategorie wagowe.

Jazda tyłem do kierunku jazdy zawsze jest bezpieczniejsza dla dziecka w związku tym polecamy foteliki RWF.

Foteliki RWF – montowane tyłem do kierunku jazdy.

Fotelików, odwróconych tyłem do kierunku jazdy tzw. RWF, nigdy nie wolno używać na przednim siedzeniu pasażera wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną.

 

Fotelik samochodowy może być mocowany tradycyjnie za pomocą pasów samochodowych  lub w przypadku lepszych ( czytaj bezpieczniejszych )  i droższych fotelików  za pomocą systemu ISOFIX ( uchwytów montowanych w nadwoziu samochodu) , co znacznie zwiększa bezpieczeństwo dziecka.

Foteliki samochodowe 0-13 kg (od urodzenia do 10 miesięcy).
Foteliki 0-13 kg

Foteliki 0-13 kg

Najmniejsze dziecko jest, siłą rzeczy, najbardziej delikatne i wrażliwe na niewielkie nawet uderzenia i urazy. Fotelik  0-13 kg ,  ma w tym okresie życia  fundamentalną funkcję do spełnienia, gdyż kręgosłup malucha jest jeszcze bardzo miękki i plastyczny. Siedziska te nazywane są czasem nosidełkami, gdyż i taką funkcję spełniają. Ostatnio za najbezpieczniejszy w testach fotelików ADAC został uznany model Cybex Aton. Najlepszy  jest zestaw z bazą isofix, dodatkowo usztywniającą położenie fotelika w samochodzie. Właśnie nosidełka z baząmi zapewniają  najlepsze parametry bezpieczeństwa i najlepiej wypadają w testach.

Ranking fotelików  0-13 kg pozwoli wybrać najlepsze modele w tej kategorii. Warto poznać też  opinie o nich.
Nosidełka można też wpiąć  w stelaż wózka wielofunkcyjnego 3w1 bez konieczności wyjmowania dziecka z fotelika, co w zmotoryzowanych czasach jest nie do przecenienia.

 
Foteliki samochodowe 9-18 kg (od 9 miesięcy do 3 – 4 lat).

foteliki 9-18 kg

Foteliki 9-18 kg

Foteliki te są relatywnie długo używane w czasie, gdy dziecko potrzebuje ponadprzeciętnej ochrony. Ich roztropny wybór jest więc równie ważny jak siedziska dla najmniejszego dziecka. W ostatnich testach ADAC  najbezpieczniejsze były Kiddy Phoenixfix Pro, Cybex Juno-fix i Chicco X-Pace.

 

Foteliki 15-36 kg (od 3,5 roku do około 12 lat) 
Fotelik 15-36

Fotelik 15-36

Siedziska dla starszych dzieci, nie wymagają tak pełnej ochrony, ale i tutaj system isofix pomaga, gdyż zwiększa stabilność fotelika w samochodzie.

Oprócz tego  dostępne są również foteliki uniwersalne : 0-18 kg, 9-25 kg i 9-36 kg , które łaczą dwie kategorie wagowe, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

W niedługim czasie przedstawimy Państwu pełny poradnik dotyczący wyboru fotelika samochodowego dla każdej grupy wiekowej.

Translator

Recenzje i komentarze klientów


css.php