Norma I-Size (ECE R129) · Mała rewolucja w rygorach bezpieczeństwa ipodziale kategorii fotelikowych

I-size Logo

Foteliki I-sizeJest to nowa regulacja Unii Europejskiej dosyć wyraźnie śrubująca normy bezpieczeństwa dotyczące przewozu dzieci w samochodach. Podstawowym założeniem normy jest potwierdzony badaniami fakt, że w czasie podróży autem największe bezpieczeństwo zapewnia małemu dziecku przewożenie go tyłem do kierunku jazdy. Norma  wydłuża więc okres przewożenia dziecka tyłem aż do 15 miesiąca.

W ostatnim czasie norma ta zyskuje coraz większą popularność, nie bez przyczyny,  jest ona swoistą rewolucją w myśleniu o bezpieczeństwie naszych pociech w podczas podróży w fotelikach od urodzenia do ok 15 miesięcy.  Norma zakłada bowiem, że ważniejsze od kryterium wagowego (do tej pory powszechnie stosowanego w normie ECE R044/04) jest kryterium wzrostowe. Tak więc wg starej normy grupom 0-13 , 9-18 i 0-18 kg odpowiednio odpowiadają wzrosty: od urodzenia do 75 cm,  67-105 cm i 61-105 cm.

Aby fotelik był zgodny z normą I-Size (ECE R129) musi spełniać kilka niezbędnych warunków:

  1. Lepsze zabezpieczenie przy zderzeniach bocznych i czołowych – siedzisko musi zostać przetestowane pod kątem bezpieczeństwa podczas kolizji bocznych i czołowych (norma ECE 044/04 nie wymagała takich testów).
  2. Musi być wyposażony w złącza Isofix.
  3. Obowiązek montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy aż do 15 miesiąca (75-80 cm).
  4. Powinien posiadać też klasyfikację według kryterium wzrostowego.

Zalety

  • Foteliki spełniające normę I-Size pasują do wszystkich aut z systemem Isofix.
  • Norma przez swoje wymogi znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa podczas kolizji bocznych i czołowych.
  • znacząco zmniejsza, niemal eliminuje prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu fotelika.
  • Skutecznie zapobiega przedwczesnej zmianie fotelika na montowany przodem do kierunku jazdy.

Prekursorem, który w zasadzie przetarł szlaki  jest marka Maxi Cosi, w ofercie której znajdują się już 3 foteliki spełniające kryteria I-Size – Pebble Plus (z bazą 2wayFix), Pearl 2wayFix (z bazą 2wayfix) i obrotowy model AxissFix. Zgodnie z ta normą produkowane są też siedziska  BeSafe Izi Kid, a marka Romer zapowiada, że wkrótce także ona wprowadzi na rynek model zgodny z tą regulacją.

Ważny jest też fakt, że omawiana regulacja nie zastępuje starszej normy ECER44/04, więc nie ma potrzeby, zmiany posiadanego fotelika. Nie mniej jednak foteliki zgodne z nią  dają nieco większą gwarancję bezpieczeństwa, co jest najważniejsze.

Dodaj Komentarz

Translator

Recenzje i komentarze klientów


css.php